Keith L. Ware Awards Program




This photo of 173rd Airborne Brigade paratroopers conducting an airborne operation in Pordenone, Italy, earned Visual Information Specialist Davide Dalla Massara, from 7th Army Training Center, first place in the Pictorial Category of the U.S. Army Europe level Keith L. Ware Public Affairs Competition. The Keith L. Ware awards program recognizes outstanding individual and team achievement within the Army public affairs community and highlights the finest Department of the Army internal communication work.

WHAT ARE THE KEITH L. WARE AWARDS?

The Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Competition recognizes Soldiers and Department of the Army civilian employees for excellence in achieving the objectives of the Army Public Affairs Program. On behalf of the Secretary of the Army, the Office of the Chief of Public Affairs conducts the competition annually in order to recognize, cultivate and inspire excellence within the Army public affairs community.

The U.S. Army Europe KLW Competition aligns as closely as possible with the annual Department of Defense KLW Competition and Thomas Jefferson Awards Program, establishes competition criteria and provides the Army with guidance for recognizing the most notable work of its public affairs professionals. The competition includes the Army's Community Relations Awards program and Sgt. Maj. Dawn Kilpatrick Memorial AUSA Scholarship.

2016 KLW Awardees

U.S. Army Europe announced the winners of the U.S. Army Europe-level 2016 Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs competition, March 3, 2017.

Broadcast

  • Category C: Audio News Report (Individual Category)
    1st Place – Staff Sgt. Adrian Patoka - 21st Theater Sustainment Command (Ammo Shipment)
  • Category H: Video Information Program (Unit Category)
    1st Place – U.S. Army Europe (Berlin Seelow Staff Ride: An Operational Overview)
  • Category I: Video Spot Production (Individual Category)
    1st Place – Matthew Oldham - U.S. Army Europe (Strong Europe Tank Challenge 17 Promo)
  • Category J: Video News Report (Individual Category)
    1st Place – Aaron Harmon - U.S. Army Europe (Cold Response 16 )
    2nd Place – Staff Sgt. Adrian Patoka - 21st Theater Sustainment Command (TLSC-E Repairs M1A2 Abrams)
    3rd Place – Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment (Tank of 73 Easting)
  • Category K: Video Feature Report (Individual Category)
    1st Place – Aaron Harmon - U.S. Army Europe (Anakonda 16)
    2nd Place (tie) – Matthew Oldham - U.S. Army Europe (Allied Spirit IV: Exercising Tactical-Level Readiness)
    2nd Place (tie) – Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment (Together Again)
  • Category L: Video Series (Individual Category)
    1st Place – Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment (EURETEX 2016 Series)
    2nd Place – Matthew Oldham - U.S. Army Europe (Bangalore-ious Day)
  • Category N: Social Media Video (Individual)
    1st Place – Staff Sgt. Timothy Pike - 173rd Airborne Brigade (4-319 AFAR Conducts Training in Teulada, Italy)
    2nd Place – Chase Williams - 5th Signal Command (BWC video)
    3rd Place – Spc. Aven Santiago - 7th Army Training Command (Bundeswehr Show Skills at JMRC Ranges)
  • Category O: “Rising Star” Award for Outstanding New Broadcaster (Individual Category)
    Staff Sgt. Adrian Patoka - 21st Theater Sustainment Command
  • Category P: John T. Anderson Military Broadcast Journalist of the Year (Individual Category)
    Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment
  • Category Q: Clark Taylor Civilian Broadcast Journalist of the Year (Individual Category)
    Matthew Oldham - U.S. Army Europe

Print

  • Category B: Army Funded (AF) News Publication (Unit Category)
    1st Place – 5th Signal Command ECHO Magazine, Fall/Winter 2015
  • Category C: Digital Publication (Unit Category)
    1st Place – 5th Signal Command ECHO Magazine, Fall/Winter 2015
  • Category D: Outstanding Digital Presence (Unit Category)
    1st Place – U.S. Army Europe
    2nd Place – 7th Army Training Command
    3rd Place – 5th Signal Command
  • Category E: Outstanding Communications Campaign (Unit Category)
    1st Place – U.S. Army Europe - Exercise Anakonda (AN) 16
    2nd Place – 173rd Airborne Brigade - Saber Junction 2016
    3rd Place – 5th Signal Command - Windows 10 Transition
  • Category F: Website/Blog (Unit Category)
    1st Place – U.S. Army Europe
    2nd Place – 5th Signal Command
  • Category G: News Article (Individual Category)
    1st Place – William King - 5th Signal Command (U.S. Army Signal Soldiers build relationships with UK allies)
    2nd Place – Lacey Justinger - 7th Army Training Command (ISTC launches NATO Special Operations Medical Course)
    3rd Place (tie) – Staff Sgt. Kenneth Reed - 7th Army Training Command (Swift Response 16)
    3rd Place (tie) – Staff Sgt. Daniel Wyatt - 16th Sustainment Brigade (Rapid response readiness demonstrated at 16th SB Supply Shock)
  • Category H: Feature Article (Individual Category)
    1st Place – William King - 5th Signal Command (Signal Soldiers exercise deployment readiness, expeditionary capabilities)
    2nd Place – Staff Sgt. Opal Vaughn -173rd Airborne Brigade (Sky Soldiers' gun line makes it rain steel)
    3rd Place – Staff Sgt. Kathleen Polanco - 7th Army Training Command (Soldier 360)
  • Category K: Photojournalism (Individual Category)
    1st Place – Staff Sgt. Phillip Steiner - 173rd Airborne Brigade (Breaking language barriers in the open skies)
    2nd Place – William King - 5th Signal Command (Signal Soldiers exercise deployment readiness, expeditionary capabilities)
    3rd Place – Staff Sgt. Jennifer Bunn - 2nd Cavalry Regiment (2CR, Czech Republic remember Operation Cowboy)
  • Category L: News Photo (Individual Category)
    1st Place – Staff Sgt. Opal Vaughn - 173rd Airborne Brigade (Exercise Sky Soldier 16)
    2nd Place – Jason Johnston - 7th Army Training Command (Swift Response 16 Airborne Entry)
    3rd Place – Staff Sgt. Jennifer Bunn - 2nd Cavalry Regiment (Dragoon Ride II crosses Vistula River in Chelmno, Poland)
  • Category M: Feature Photo (Individual Category)
    1st Place – Caleb Foreman - 7th Army Training Command (Morning Run)
    2nd Place (tie) – Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command (Rowland assumes responsibility of 2nd Signal Brigade)
    2nd Place (tie) – Jason Johnston - 7th Army Training Command (ISTC Advanced Medical Training)
  • Category N: Infographic (Individual)
    1st Place – Matthew Oldham (Strong Europe Tank Challenge Trifold)
    2nd Place – Christian Marquardt - 7th Army Training Command (Swift Response 2016)

Visual Information

  • Category A: Digital Art (Individual Category)
    1st Place – Spc. Joseph Agacinski - U.S. Army Europe Band (Royal Edinburgh Military Tattoo)
    2nd Place – Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command (Combined 0101 Bleed Thru)
  • Category B: Identity Design (Individual Category)
    1st Place – Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment (Dragoon Ride Mission Logo)
    2nd Place – Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command (Fit to Lead logo)
  • Category C: Layout and Design (Individual Category)
    1st Place – Christian Marquardt - 7th Army Training Command (Grafenwoehr Training Area Brochure)
    2nd Place – Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command (Career Counselor poster)
    3rd Place – William King - 5th Signal Command (ECHO Magazine, Fall/Winter 2015, two-page spread)
  • Category E: Training Documentation (Individual Category)
    1st Place – Pfc. Rachel Wilridge - 7th Army Training Command (Fire Phobia)
  • Category F: Multimedia Story (Individual Category)
    1st Place – Christian Marquardt - 7th Army Training Command (Swift Response 16)
  • Category G: Picture Story (Individual Category)
    1st Place – Jason Johnston - 7th Army Training Command (ISTC Advanced Casualty Medical Training)
    2nd Place – Gertrud Zach - 7th Army Training Command (2nd Cavalry Regiment Slingload)
    3rd Place – Staff Sgt. Jennifer Bunn - 2nd Cavalry Regiment (Dragoon Shock, Cobra Battery )
  • Category H: Portrait (Individual Category)
    1st Place – Davide Dalla Massara - 7th Army Training Command (Exercise Mountain Shock 2016)
    2nd Place – Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command (Monochrome Monday Parker)
    3rd Place – Jason Johnston - 7th Army Training Command (Dog Day Done)
  • Category I: Pictorial (Individual Category)
    1st Place – Davide Dalla Massara - 7th Army Training Command (Exercise Mountain Shock 2016)
    2nd Place – Staff Sgt. Brian Cline 5th Signal Command (Combined Resolve VII)
    3rd Place – Staff Sgt. Jennifer Bunn - 2nd Cavalry Regiment (Anakonda 16 Poland)
  • Category J: Military Graphic Artist of the Year (Individual)
    Staff Sgt. Brian Cline - 5th Signal Command
  • Category L: Military Videographer of the Year (Individual)
    Sgt. Kyle Burns - 2nd Cavalry Regiment
  • Category O: Civilian Photographer of the Year (Individual)
    1st Place – Jason Johnston - 7th Army Training Command
    2nd Place – Gertrud Zach - 7th Army Training Command
    3rd Place – William King - 5th Signal Command


2015 KLW Awardees

U.S. Army Europe announced the winners of the U.S. Army Europe-level 2015 Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs competition, Feb. 24, 2016.

Broadcast

  • Category E Audio Series (Individual Category)
    1st Place – Sgt. Brandon Allums, 21st Theater Sustainment Command (EBWC Updates)
  • Category I Spot Production
    1st Place - Aaron Harmon, U.S. Army Europe (Strong Europe Leader Development Spot with British Lt. Gen. Ed Davis)
    2nd Place – Sgt. Kyle Burns, 2nd Cavalry Regiment (#BraveWarrior Teaser Spot)
  • Category J Video News Report
    1st Place – Sgt. Kyle Burns, 2nd Cav. Regt. (2CR in Deep Freeze)
    2nd Place – Matt Oldham, Joint Multinational Training Command (Precision Guidance Kit at Grafenwoehr Training Area)
    3rd Place – Sgt. 1st Class Caleb Barrieau, JMTC (STOL Strip Project)
  • Category K Video Feature Story
    1st Place - Aaron Harmon, USAREUR (Operation Atlantic Resolve – Overview)
    2nd Place – Sgt. 1st Class Caleb Barrieau, JMTC (Raven Training at JMRC)
    3rd Place – Matt Oldham, JMTC (Swift Response 15 Overview)
  • Category N Social Media Video
    1st Place – Sgt. Kyle Burns, 2nd Cav. Regt. (2CR: Javelin Missile Live Fire)
  • Category P John T. Anderson Military Broadcast Journalist of the Year
    1st Place – Sgt. Kyle Burns, 2nd Cav. Regt. (Video Package)

Print

Community Relations

  • no awardees for 2015

CONNECT

Facebook Twitter Youtube Flickr




Recent Photos


Join the Conversation


Recent News