U.S. Army Europe names top print, broadcast specialists in 2010

By U.S. Army Europe Public Affairs
February 9, 2011

HEIDELBERG, Germany --

U.S. Army Europe recognized public affairs specialists, writers, and broadcast producers for excellence in their career field during the USAREUR-level 2010 Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Competition.

The competition salutes excellence among Soldiers and civilian employees who produce broadcast programming, print articles, photographs, graphic art and Web-based products to inform and entertain the Army audience.

WINNERS IN THE BROADCAST CATEGORIES:

Civilian Broadcast Journalist of the Year                                
1st Place: Jesse Granger, USAREUR
2nd Place: Christian Marquardt, Joint Multinational Training Command

Click here to see the winning Civilian Broadcast Journalist of the Year entries

Radio Spot Production
1st Place: Christian Marquardt, JMTC
2nd Place: Jerry Bryza, 21st Theater Sustainment Command

Click here to see the winning Radio Spot Production entries

Radio News Report
1st Place: Jesse Granger, USAREUR
2nd Place: Christian Marquardt, JMTC
3rd Place: Sgt. Collin Black, 1st Armored Division

Click here to see the winning Radio News Report entries

Radio Feature Report
1st Place: Jesse Granger, USAREUR
2nd Place: Christian Marquardt, JMTC
3rd Place: Jon Pruett, 21st TSC

Click here to see the winning Radio Feature Report entries

Television Information Program      
1st Place: USAREUR Public Affairs Office

Click here to see the winning Television Information Program entry

Television Spot Production
1st Place: Jesse Granger, USAREUR
2nd Place: Jon Pruett, 21st TSC
3rd Place: Richard Bumgardner, USAREUR

Click here to see the winning Television Spot Production entries

Television News Report 
1st Place:  Christian Marquardt, JMTC
2nd Place:  Jesse Granger, USAREUR
3rd Place: Richard Bumgardner, USAREUR

Click here to see the winning Television News Report entries

Television Feature Report
1st Place: Christian Marquardt, JMTC
2nd Place: Jesse Granger, USAREUR
3rd Place: Jon Pruett, 21st TSC

Click here to see the winning Television Feature Report entries

Command Information Campaign   
1st Place: JMTC
2nd Place: 21st TSC
3rd Place: USAREUR PAO

Click here to see the winning Command Information Campaign entries

Deployed Television News Report 
1st Place: Spc. Naomi Martini, 1AD
2nd Place:  Sgt. Collin Black, 1AD

Click here to see the winning Deployed Television News Report entries

Deployed B-Roll Package  
1st Place: Sgt. Collin Black, 1AD

Click here to see the winning Deplyed B-Roll Package entry

WINNERS IN THE PRINT CATEGORIES

Click here to see the winning Print category entries

Magazine-Format Publication 
1st Place: ECHO – 5th Signal Command
2nd Place: Training Journal – JMTC

Web-based Publication
1st Place: 21st TSC
2nd Place: 170th Infantry Brigade Combat Team
3rd Place: JMTC

Command Web Site
1st Place: 16th Sustainment Brigade
2nd Place: 1AD
3rd Place: JMTC

Outstanding Initiative in New Media
1st Place: 1AD
2nd Place: USAREUR

News Article
1st Place: Pfc. Nathan Goodall, 170th IBCT
2nd Place: Sgt. Fabian Ortega, USAREUR
3rd Place: Spc. Adam Garlington, USAREUR

Feature Article
1st Place: Michael K. Beaton, JMTC
2nd Place: Staff Sgt. Michael J. Taylor, 21st TSC
3rd Place: Spc. Adam Garlington, USAREUR

Story Series
1st Place: Denver Makle, JMTC

Photojournalism
1st Place: Jonathon M. Gray, 5th Signal Command
2nd Place: Sgt. Adrienne M. Burns, 18th Military Police Brigade
3rd Place: Angelika Lantz, 21st TSC

Photograph
1st Place: Sgt. Joel Salgado, USAREUR

Stringer Writing
1st Place: Sgt. Frank Sanchez III, 21st TSC
2nd Place: Capt. Jennifer Dyrcz, 18th Combat Sustainment Support Battalion
3rd Place: Sgt. Robert Larson, 18th Engineer Brigade

Stringer Photojournalism
1st Place: Sgt. Frank Sanchez III, 21st TSC
Honorable Mention: Spc. Aislinn Amig, 18th Engineer Bde.
Honorable Mention: Capt. Jennifer Dyrcz, 18th CSSB

WINNER IN THE COMMUNITY RELATIONS CATEGORIES:

Click here to see the winning Community Relations entries

Individual Achievement

1st Place: Michael K. Beaton, JMTC

Program
1st Place: JMTC

Special Event
1st Place: JMTC

The annual contest is named for Maj. Gen. Keith L. Ware, a World War II Medal of Honor recipient and former Army Chief of Information who was killed in action in Vietnam.

First-place winners in each category of the USAREUR competition move forward to compete at the Department of the Army.